top of page

Rozstęp mm prostych brzucha cz. I.


Rozstęp mięśni prostych brzucha to gorący temat. O problemie mówi się coraz więcej (i dobrze), w związku z czym prowadzonych jest coraz więcej badań nt. kondycji mięśni brzucha i kresy białej (w dalszym ciągu jednak jest ich niewiele). Za badaniami pojawiają się koncepcje terapeutyczne, proponujące różne możliwości zwalczania tej nierzadkiej dysfunkcji powłok brzusznych. Zagadnień związanych z problemem jest dużo i możliwości terapeutycznych też, postanowiłam zatem zebrać te najistotniejsze informacje i przedstawić je w przystępny i zwięzły sposób :) Mięsień prosty to w tak naprawdę 2 mięśnie. Jeden z lewej, a drugi z prawej strony brzucha. Rozpięte są miedzy kością łonową a chrząstkami V, VI i VII żebra. Rozstęp jest to ZWIĘKSZENIE ODLEGŁOŚCI między jednym mięśniem a drugim. Rozejście to zachodzi w KRESIE BIAŁEJ, czyli miejscu powięziowego połączenia obu brzuśców mięśniowych mięśnia prostego oraz innych mięśni.

Jak sprawdzić (mniej więcej) czy masz rozstęp? Wystarczy do tego prosty test:

połóż się na plecach ze zgiętymi nogami (dla odciążenia kręgosłupa lędźwiowego) z palcami jednej reki między jednym a drugim brzegiem przyśrodkowym mięśnia prostego. Następnie unieś głowę z podłoża. Jeśli masz rozstęp pod palcami wyczujesz odstęp między mięśniami prostymi. W ten sposób sprawdzasz brzuch na całej długości.

Jeżeli przy unoszeniu głowy palce będą wypychane do góry i zauważasz wybrzuszenie to można wnioskować, że masz wypuklinę kresy białej (nie mylić z przepukliną).

***Proszę pamiętać, że w ten sposób tylko wstępnie sprawdzamy obecność rozstępu. Dokładne badanie przeprowadza fizjoterapeuta, który podczas oględzin zbada dodatkowo profil brzucha, jakość jego tkanek, wzorzec rekrutacji mięśni, zachowanie kresy białej podczas polecanych (różnych) aktywności oraz kondycję mięśni dna miednicy***

Terapia normalizowania powłok brzucha w dysfunkcji może trwać kilka a nawet kilkanaście miesięcy. Zamknięcie rozejścia nie jest tutaj podstawowym i jedynym celem- bardziej chodzi o przywrócenie/poprawę funkcji mięśni brzucha. Dlatego potrzebne jest duże zaangażowanie i cierpliwość. Im szybciej po porodzie zaczniesz działać tym lepiej.

Jak można "walczyć" z rozstępem?

Jakie środki stosuje FIZJOTERAPEUTA:

** terapia manualna (dla normalizowania napięć),

** odpowiednio dobrane ćwiczenia mięśni brzucha,

** wspomaganie rekonwalescencji kinesiotapingiem,

** trening dna miednicy.

Co możesz ZROBIĆ SAMA? ** przede wszystkim zmienić nawyki dnia codziennego - czyli tak pracować swoim ciałem, aby nie powodować nadmiernego obciążanie powłok brzucha, kręgosłupa i dno miednicy!!!! :-) Reedukacja naszych nawyków dnia codziennego jest WARUNKIEM KONIECZNYM dla wspomagania procesu rehabilitacji i utrzymywania jej efektów. I to możecie panie robić same. Wysiłek fizyczny, który wiąże się z mocniejszą pracą mięśni brzucha i znacznie zwiększający ciśnienie śródbrzuszne może utrudniać powrót powłok brzusznych do ich prawidłowych funkcji i wyglądu, a nawet pogarszać ich stan i zwiększać rozejście.

OTO ZASADY KONIECZNE DO PRZESTRZEGANIA NA CO DZIEŃ: * jak najmniej dźwigania- a jeśli już to korzystamy z potencjału naszych nóg i chcąc coś podnieść schodzimy niżej na nogach zachowując proste plecy,

* wstawanie i kładzenie się odbywa się przez bok (absolutnie nie na wznak),

* unikanie standardowych brzuszków!! (nadmiernie ciśnienie śródbrzuszne wypycha trzewia do góry i deformuje kresę białą),

* zakaz parcia w toalecie (nadmierne obciążenie ścian brzucha i dna miednicy- 66% kobiet z rozejściem mięśni prostych brzucha ma dysfunkcję mięśni dna miednicy),

* dbałość o prawidłową postawę ciała podczas stania, siedzenia czy leżenia oraz podczas codziennych czynności związanych z pracą zawodową, obowiązkami w domu i opieką nad dzieckiem.

CDN

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page