Postępowanie po operacjach przez kanał rodny
- mgr Barbara Forczek
- 17 cze 2017
- 1 minut(y) czytania
MIAŁAŚ ZABIEG OPERACYJNY PRZEZ DROGI RODNE. DOWIEDZ SIĘ CO I JAK MOŻESZ ROBIĆ.
1) Branie prysznica jest dozwolone od początku. Kąpiele w wannie i basen są dozwolone po upływie min. 3 tyg. (po zakończeniu pierwszej fazy gojenia się rany).
2) Noszona bielizna powinna być swobodna i nie uciskająca okolicy krocza.
3) Dla odciążenia okolicy krocza polecane jest, aby w ciągu dnia kłaść się na kilka minut na plecach z ustawionymi na podłożu stopami i zgiętymi kolanami i poduszką pod biodrami dla podniesienia miednicy (pozycja odwrócona).
4) W czasie pierwszych 6 tygodni po zabiegu nie wolno dźwigać więcej niż 5kg.
5) Po czasie 6-10 tygodni można stopniowo zwiększać ciężar dźwiganych przedmiotów do 10kg, ale obciążanie się dozwolone jest jedynie przez krótki czas.
6) Po okresie hospitalizacji i stosowaniu cewnika, pęcherz musi zostać znormalizowany. Dlatego ważne jest aby dostatecznie pić (1,5-2l płynów dziennie) i całkowicie opróżniać pęcherz.
7) Pochwa i cewka moczowa są wrażliwe na hormony. Jeśli kobieta jest w okresie menopauzy, Zaleca się stosowanie miejscowej estrogenizacji (dopochwowe czopki, globulki, kremy) dla lepszego gojenia się rany.
8) Należy jeść produkty bogate w błonnik oraz dużo pić dla prawidłowego formowania stolca (przeciwdziałanie zaparciom).
9) Należy szybko rozpocząć prawidłowe aktywizowanie MIĘŚNI DNA MIEDNICY. Konieczna jest także integracja tych mięsni w czasie sytuacji obciążenia, np. kaszlu/kichania i codziennych aktywności domowych.
10) Powinno się regularnie wykonywać trening dna miednicy, aby dno miednicy odzyskało funkcję podpory.
11) Aktywność seksualna, a także używanie tamponów, jest niewskazane przez pierwsze 4 – 8 tygodni po operacji ze względu na zwiększone ryzyko infekcji.
12) Do aktywności sportowej można wracać po 8 tygodniach. Zaleca się aby powoli
i stopniowo zwiększać obciążenie.
