Parcie na PARCIE ! Czyli rzecz o jelitach po raz I.
W związku z tym, że coraz częściej pojawiają się w gabinecie osoby z problemami proktologicznymi, postanowiłam uruchomić cykl o dolegliwościach końcowego odcinka jelita grubego.
W społeczeństwie panuje powszechne przekonanie o konieczności używania tłoczni brzusznej w czasie korzystania z toalety - czyli mówiąc prościej PARCIA. Akt parcia bywa i jest wykorzystywany zarówno podczas oddawania moczu, jak i w czasie załatwiania grubszej potrzeby.
Skąd to całe parcie na PARCIE!?!
Ilekroć rozmawiam z pacjentami (paniami i panami) na temat ich nawyków toaletowych - wielu z nich - zbyt wielu (na szczęście nie wszyscy) mówi, że tak robi, zawsze robiło i są szczerze zdziwieni kiedy mówię, że to niedobrze.
Dlaczego parcie w toalecie jest złe skoro tak wielu ludzi je powszechnie stosuje?
Otóż parcie z brzucha to ogromne obciążenie dla całego aparatu mięśniowo-powięziwo-więzadłowego dna miednicy, które powoduje szereg negatywnych dla naszego zdrowia konsekwencji.
1. Już w czasie jednorazowej wizyty w toalecie, w czasie parcia dochodzi do chwilowego, odwracalnego obniżenia dna miednicy (nawet o kilka cm), a wziąwszy pod uwagę fakt, że z toalety korzystamy kilka razy dziennie, na przestrzeni wielu lat czynność ta powtarzana nawykowo, stopniowo (do)prowadzi do stałego obniżenia dna miednicy, z jednoczesnym obniżeniem któregoś z narządów miednicy mniejszej!
2. Podczas parcia zwiększone ciśnienie śródbrzuszne, powoduje przepychanie mas kałowych przez kanał odbytu „na siłę”, drażniąc mechanicznie sploty ciał jamistych odbytu. Owe sploty naczyniowe (tętniczo-żylne) znajdują się wewnątrz końcowego odcinka jelita grubego, w kanale odbytu i wyglądem przypominają poduszeczki, które są wypełnione krwią. Pełnią niezwykle ważną funkcję; są częścią układu zapewniającego kontynencję- czyli pozwalają nam panować nad oddawaniem gazów i stolca. Skoro parcie powoduje drażnienie i uszkadzanie poduszek hemoroidalnych, to równocześnie przyczynia się do powstawania hemoroidów i do ich powiększania jeśli już występują.
3. Oddawanie stolca (moczu z resztą też) powinno zachodzić biernie, w pełnym rozluźnieniu mięśni dna miednicy. Parcie "z brzucha" wywołuje zwiększenie napięcia mięśni dna miednicy, więc paradoksalnie w cale nam nie pomaga, wręcz przeciwnie + patrzcie punkty powyżej (punkt 1 i 2)!!
ZADANIE NA OD DZIŚ TO KONIEC Z P A R C I E M PODCZAS WIZYT W TOALECIE!!