top of page

Postępowanie po operacjach z dostępu brzusznego.

Pomimo postępu nauki i dostępu do informacji, niestety bardzo często się zdarza, że po zabiegach okolic intymnych, pacjentki nie dostają żadnych wytycznych odnośnie możliwości funkcjonowania na co dzień- Co mogą? Czego nie? Ich pytania często są zbywane bardzo ogólnym zaleceniem "proszę się oszczędzać". Co to tak naprawdę znaczy to "oszczędzanie się"? Co można właściwie robić i w jakim zakresie? Czego nie można i jak długo? Dlaczego ma być tak a nie inaczej?

***

Każdy zabieg operacyjny, nawet najbardziej rutynowy jest naruszaniem anatomii i fizjologii naszego ciała. Ta ingerencja nigdy nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie naszego organizmu, dlatego tak ważnym elementem leczenia w okresie pooperacyjnym (po zabiegach drogą brzuszną, jak i przez kanał rodny) jest właściwe postępowanie, które możliwi Pacjentkom

powrót do pełnej sprawności.

>>WSKAZÓWKI PO OPERACJACH DROGĄ BRZUSZNĄ<<

1) Po tygodniu od zabiegu okolicę rany można myć wodą z dodatkiem mydła. W tym czasie zalecany jest natrysk- należy jednak unikać długotrwałego moczenia operowanego miejsca.

2) Do czasu oddzielenia się strupów (ok. 2 tygodnie po zabiegu) ranę należy osłaniać jałowym, przepuszczającym powietrze opatrunkiem.

3) Kąpiele w wannie i basen są dozwolone po upływie min. 3 tyg (po zakończeniu pierwszej fazy gojenia się rany).

4) W czasie pierwszych 6 tygodni po zabiegu nie wolno dźwigać niczego cięższego niż 5kg.

5) Po czasie 6-10 tygodni można stopniowo zwiększać ciężar dźwiganych przdmiotów do 10kg, ale obciążanie się dozwolone jest jedynie przez krótki czas.

6) Aktywność seksualna, irygacje pochwy, a także używanie tamponów, jest niewskazane przez pierwsze 4 – 8 tygodni po operacji ze względu na zwiększone ryzyko infekcji .

7) Należy jeść produkty bogate w błonnik oraz dużo pić dla prawidłowego formowania stolca (przeciwdziałanie zaparciom).

8) Po okresie hospitazlizacji i stosowaniu cewnika, pęcherz musi zosatć znormalizowany. Dlatego ważne jest aby dostatecznie dużo pić (1,5-2l plynów dziennie) i całkowicie opróżniać pęcherz.

9) Po okresie 2 tyg. po zabiegu operowane miejsce traktuje się jak zdrową skórę, ale przez kilka tygodni należy unikać nadmiernego rozciągania. Powłoki brzuszne z pewnością będą jeszcze wrażliwe.

10) Zanim rana po cięciu się zagoi należy mobilizować/masować tkanki dokoła operowanego miejsca, dla zapewnienia im elastyczności i mobilności. Gdy powstanie blizna konieczne jest również jej mobilizowanie i masowanie (na sucho, bądź z kremem/oliwką/maścią na blizny), aby pozostała miękka i elastyczna.

11) Po upływie ok 48h po zabiegu można leżeć na brzuchu- początkowo dla większego komfortu można podkładać pod brzuch poduszkę. Polecana jest też pozycja "leżnia w staniu"- czyli nogi oparte są na podlodze, natomiast od pasa w górę ciało spoczywa na leżance.

12) Należy szybko rozpocząć prawidłowe aktywizowanie MIĘŚNI DNA MIEDNICY. Konieczna jest także integracja tych mięsni w czasie sytuacji obciążenia, np. kazszlu/kichania i codziennych aktywności domowych.

13) Bardzo ważnym aspektem, którego nie sposób ominąć w zaleceniach pooperacyjnych jest ODDYCHANIE- zwłaszcza angażowanie PRZEPONY oddechowej.

14) Postępowanie ruchowe wdrażane jest po kilkunastu godzianch od operacji i dzieli się na kilka etapów.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page