top of page

Hemoroidy cz. 1.

Groźne hasło, które przeraża, ale czy wiecie, że tak naprawdę hemoroidy ma każdy z nas?

Hemoroidy to dobrze ukrwione SPLOTY ŻYLNE, znajdujące się u ujścia końcowego odcinka jelita grubego. Wyglądem przypominają poduszeczki (złożone z połączeń tętniczo-żylnych i tkanki łącznej), które są wypełnione krwią. Pełnią niezwykle ważną funkcję; są częścią układu zapewniającego kontynencję- uszczelniają kanał odbytu, a wraz z mięśniami zwieraczami pozwalają panować nad oddawaniem stolca i gazów. Gdy pojawia się impuls nerwowy odczuwany jako parcie, guzki krwawnicze opróżniają się z krwi, umożliwiając wypróżnianie.

Problem zaczyna się wtedy, gdy hemoroidy są rozciągnięte, wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca. Ten patologiczny stan zwany jest chorobą hemoroidalną. Wyróżnia się 4 stopnie jej rozwoju:

I. Hemoroidy są niewidoczne i niewyczuwalne na zewnątrz. Można je zobaczyć w kanale odbytu za pomocą proktoskopu. W tym stadium poza sporadycznymi jasnoczerwonymi krwawieniami nie powodują żadnych dolegliwości.

II. Hemoroidy uwidaczniają się przy próbie parcia, ale cofają się samoistnie. Mogą temu towarzyszyć dolegliwości takie jak krwawienie, świąd, pieczenie. Ma się wrażenie niecałkowitego wypróżnienia, co powoduje dłuższe przebywanie w toalecie i parcie, które z kolei zwiększa ból.

III. Hemoroidy mają skłonność do wypadania nie tylko podczas wypróżniania, ale też w czasie wysiłku fizycznego. Nie cofają się samoistnie, ale mogą być odprowadzone ręcznie. Mogą powodować znaczny ból oraz występowanie krwawienia, świądu i sączenia.

IV. Hemoroidy wypadają poza odbyt, są stale widoczne i nie dają się odprowadzić. Występują przy tym objawy takie jak: krwawienie, świąd, ból, sączenie oraz często nietrzymanie stolc

źródło zdjęcia: https://www.google.pl/search?q=hemoroidy&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjF4MPdxIXYAhWjC5oKHdooDJgQ_AUICigB&biw=1280&bih=641#imgrc=E8lLnJH6eAawqM:

Jakie są przyczyny powstawania choroby hemoroidalnej? Skąd się to bierze?

1) Bardzo im sprzyja siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej.

2) Zaparcia. Zła dieta, uboga w błonnik (warzywa, owoce, grube kasze, pieczywo razowe) i zbyt mała podaż płynów, co prowadzi do zaparć i zmuszają jelita do większej pracy, a także do parcia w czasie wypróżniania.

3) Złe nawyki w toalecie ogromnie przyczyniają się do powstawania patologicznych zmian hemoroidalnych.

4) Nadwaga i otyłość.

5) Żylakom odbytu niestety sprzyja ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Ponadto rosnący płód uciska niekiedy na układ żylny, utrudniając odpływ krwi, i upośledza czynność jelit. Czasem silne parcie podczas porodu prowadzi do powiększenia się guzków. Po porodzie hemoroidy mogą się same zmniejszyć i nie wymagają leczenia. Kobiety, które urodziły kilkoro dzieci również są bardziej narażone na rozwój choroby hemoroidalnej

6) Ciężka praca fizyczna, duże obciążenie fizyczne (treningi).

7) Przewlekłe biegunki oraz częste stosowanie środków przeczyszczających przyczynia się do podrażnienia układu krążenia okolicy odbytu. Różne zaburzenia układu trawiennego.

8) Osoby z przewlekłą niewydolnością krążenia, po operacjach okolicy odbytu i krocza, uprawiające seks analny oraz kobiety są bardziej narażone na rozwój choroby hemoroidalnej.

9) Ze względu na mniejsze napięcie mięśniowe częściej choroba rozwija się u osób starszych.

10) Skłonności genetyczne do hemoroidów.

Jest kilka sposobów zapobiegania i wspomagania procesu leczenia choroby hemoroidalnej, ale o tym następnym razem.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page